Strona www i z nią związana oferta została zitegrowana z naszš główną stroną www Netteria.NET - tworzenie stron www, oprogramowania oraz grafiki reklamowej
Aktualna oferta jest dostępna pod powyższym adresem www. Ta strona nie będzie już aktualizowana.

    Jak powinien wyglądać dobry banner? Jak projektować aby banner stał się skutecznym narzędziem reklamy w internecie, budował świadomość marki i spełniał swój cel marketingowy? Pierwszą rzeczą na jaką należy zwrócić uwage to jego rozmiar w kilobajtach. Należy dążyć do jak najmniejszego rozmiaru aby banner na stronie wczytał się jak najszybciej. Należy pamiętać, że użytkownik z góry nie jest zainteresowany aby oglądać nasz banner i jeśli on będzie długo się ładował to po prostu go zignoruje. Z mojego doświadczenia wynika, ze przykładowo maksymalny rozmiar jaki można zastosować dla bannera flash o rozmiarach 468x60 to 100KB. Oczywiście wszystko zależy od złożoności bannera ale te 100KB wydaje się maksimum dla całkiem złożonego projektu. Dodatkowo jeśli banner jest większego rozmiaru i zajmuje większą powierzchnie, dobrym rozwiązaniem jest dodatnie loadera pokazującego użytkownikowi ile procent banera zostało już załadowane. W ten sposób jest jakaś szansa ze użytkownik zwróci uwage na banner i chwile poczeka aby zobaczyć wczytany już baner.Często jednak jesteśmy ograniczeni czynnikami zewnętrznymi jeśli chodzi o "wage" bannera. Przykładowo systemy wymiany bannerów narzucają maksymalny rozmiar i jest on w granicach 30KB. W takiej sytuacji warto zastanowić się czy nie skorzystać z technologii gif do zaprojektowania naszej grafiki reklamowej. Niestety wtedy atrakcyjność wizualna naszego bannera będzie zdecydowanie ograniczona w stosunku do tego co oferuje baner wykonany w technologii flash.

    Banner siłą rzeczy jest elementem strony na jakiej został osadzony (Oczywiście wyłączając wszelkiego rodzaju bannery typu popup - bardzo nielubiany baner przez użytkowników) Często dostosowanie kolorystyki bannera do strony nie jest dobrym rozwiązaniem (choć często spotykanym). Taki banner zlewa sie z stroną i nie zwraca na siebie uwagi. W takiej sytuacji skuteczność naszej reklamy internetowej mocno spada a co za tym idzie nasz baner nie spełnia swojej roli marketingowej. Niezwykle ważne jest dobranie odpowiedniej kolorystyki bannera. Przeprowadzono nawet specjalne badania, które kolory są bardziej a które mniej efektywne dla reklamy w internecie. Kolory jakie zawiera baner nie mogą być całkiem przypadkowe.

    Również tekst w bannerze musi być przemyślany. Ogólnie musi zaciekawić użytkownika i zachęcić do kliknięcia w banner. Dobrym sposobem jest forma pytająca, która siłą rzeczy intryguje użytkownika co jest odpowiedzią. Według badań forma pytająca zwiększa skuteczność bannera o 16% a kryptyczne pytania nawet o 18%. Wyłożenie w tekście bannera "kawy na ławe" nie jest dobrym pomysłem. Oczywiśćie forma pytająca to nie jedyny sposób na zaintrygowanie użytkownika i też nie zawsze można ją zastosować. Innym sposobem jest wzbudzenie w użytkowniku pilności z skorzystania z oferty. Do zastosowania przy ofertach czasowo lub ilościowo ograniczonych. Podsumowując można rzec, że tekst musi wzbudzić u użytkownika ciekawość co też kryje za sobą nasz baner.

    Na koniec animacja w bannerze. Animacja niewątpliwie podnosi atrakcyjność naszego bannera jednak również ona musi być przemyślana. Przede wszystkim nalezy sobie uzmysłowić, że banner to nie reklamówka w TV. Internet to całkiem odmnienny nośnik informacji niż inne media typu prasa, telewizja. Tu użytkownik nie jest tak skazany na dostrzeżenie naszej reklamy a na pewno też nie powalimy go na kolana skomplikowaną i zasobożerną animacją, której nawet nie zdąży lub nie zechce zobaczyć. Animacja ma przykuwać wzrok, być efektowna ale też i treściwa. Jak ognia należy unikać przerostu formy nad treścią. Dodatkowym czynnikiem ograniczającym rozpasanie animacji jest wielkość bannera. Co nam z niesamowicie efektownej animacji jeśli wczytuje się ona bardzo długo i nikt prócz nas jej nie ogląda?

    Jak widać dobry banner to nie grafika złożona "na szybkiego" w jakimś programie graficznym. Dobry banner to przemyślany projekt bazujący na dobrym pomyśle.
< wróć

 


SiteMap
| Home  | O bannerach  | Oferta  | Przykłady bannerów  | Kontakt  |


© Netteria.NET 2004 - 2011